wtorek, 9 kwietnia 2019

Wieża Bismarck'a w Lęborku, czyli jak można zniszczyć zabytek przemieniając go w szklany biurowiec

Metamorfoza zabytku - wieża w Lęborku

SZKLANY BIUROWIEC W PARKU, CZYLI RZECZ O TYM, JAK ZNISZCZYĆ ZABYTEK


WIEŻA BISMARCK'A W LĘBORKU

Metamorfoza zabytku - wieża w LęborkuWieża Bismarck'a, która znajduje się w Lęborku od początku swojego istnienia pełniła wiele funkcji. Przede wszystkim jest to wieża ciśnień, pomnik, punkt widokowy, a również przez długi czas była to restauracja. Wieża zlokalizowana jest na Górze Parkowej, inaczej zwanej Czartoryją (dawniej Wzgórzu Wisielców) w Parku Chrobrego. Ponadto od wielu lat znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.


Historia wieży

Metamorfoza zabytku - wieża w LęborkuWieżę wzniesiono w 1912 roku na planie czworoboku, jako jedną z ok. 240 wież wzniesionych na cześć niemieckiego kanclerza Otto von Bismarck'a. Ta lęborska jest ze wszystkich najwyższa, ma 31 metrów. Jej projektantem był lęborski architekt Wendel. W jednym z narożników szczytu znajduje się nieduża, owalna wieżyczka zwieńczona kopułą. W okresie międzywojennym na szczycie wieżyczki zamontowany był reflektor lotniczy, świecący pionowo w górę i wykorzystywany m.in. jako znak orientacyjny dla samolotów latających na trasie Królewiec – Berlin. Restauracja Bismarck'a została w późniejszym czasie zastąpiona funkcjonującą do lat 60-tych XX wieku Kawiarnią Parkową i znajdowała się w przylegającym do dolnej części wieży budynku, rozebranym w 1993 roku.

Co się wydarzyło teraz?

Metamorfoza zabytku - wieża w LęborkuOd 2014 miasto planowało rewitalizację wieży. Realizacja zadania właśnie trwa i ma zostać zakończona w najbliższym czasie. Efektem prac jest dobudowany do wieży nowoczesny fragment budowli ze szkła i metalu. Jest on wyższy od zabytkowej części budowli (nie licząc filigranowej narożnej wieżyczki), bardzo masywny, kanciasty, a przy delikatnej i stosunkowo prostej konstrukcji samej wieży sprawia wrażenie przytłaczającego. Gdy spojrzeć na wieżę Bismarck'a od strony dobudowy, trudno nie odnieść wrażenia, że ktoś po środku parku miejskiego postawił hotel lub biurowiec.

Wejście za wzgórze, na którym stoi wieża jedynymi, kamiennymi schodami, początkowo nie zdradza niczego nadzwyczajnego. Spomiędzy porastających park drzew wieża raz po raz wyłania się i majaczy jasną elewacją, tak dobrze znaną z wcześniejszych lat. Od tej strony bowiem widać tylko historyczną, zabytkową część budowli. Oczywiście teraz jest odnowiona, całkiem elegancko trzeba przyznać.
Metamorfoza zabytku - wieża w Lęborku Metamorfoza zabytku - wieża w Lęborku
Metamorfoza zabytku - wieża w Lęborku Metamorfoza zabytku - wieża w Lęborku Metamorfoza zabytku - wieża w Lęborku

Metamorfoza zabytku - wieża w Lęborku - herb miastaW zasadzie taki jej wygląd - od tej strony - jest bardzo przyjemny dla oka. Zachowano wszystkie elementy z jakich wieża się składała. Uzupełniono ją o kilka detali poprawiających jej estetykę i przybliżających jej wygląd do oryginalnego, przedwojennego. Co oczywiście warto odnotować i docenić. Szkoda - moim zdaniem - że zmieniono materiał z jakiego jest kopuła. Ta wygląda na wykonaną z blachy ocynkowanej (lub nierdzewnej), a poprzednia była zdaje się miedziana (jej zielonkawy kolor było widać nawet z daleka). Kopułę zwieńczono kulą, a jej szczyt uzupełniono o wiatrowskaz z herbem Lęborka - dość estetyczny i nie burzący pierwotnego wizerunku akcent. 
Metamorfoza zabytku - wieża w Lęborku Metamorfoza zabytku - wieża Bismarck'a w Lęborku

Niemniej to co wyłania się zza wieży dalej, czyli dobudowa, już takie pozytywne nie jest. 
Metamorfoza zabytku - wieża Bismarck'a w Lęborku Metamorfoza zabytku - wieża Bismarck'a w Lęborku
Metamorfoza zabytku - wieża Bismarck'a w Lęborku Metamorfoza zabytku - wieża Bismarck'a w Lęborku
Metamorfoza zabytku - wieża Bismarck'a w Lęborku Metamorfoza zabytku - wieża Bismarck'a w Lęborku

Trudno nie odnieść wrażenia, że tym razem ktoś tu mocno przesadził. Ja rozumiem wiele, rozumiem, że winda, rozumiem, że punkt widokowy, rozumiem nawet, że potrzeba rozbudowy istniejącego budynku (czy potrzebna to już w ogóle pomijam). 
Metamorfoza zabytku - wieża Bismarck'a w LęborkuJednak sposób w jaki to zrobiono, to co zrobiono i z czego zrobiono, to tego już nie rozumiem. To jest po prostu zniszczenie zabytku, który powinno się chronić. Nie wiem jaki architekt tej zbrodni dokonał, aby takie paskudztwo zaprojektować i wolę chyba tego nie wiedzieć, jednak inwestor, który taką realizację wcielił w życie - a więc Urząd Miasta w Lęborku - powinien się po prostu wstydzić. Budowlę, która do niedawna była wizytówką miasta, pierwszą budowlą jaką widać jadąc choćby pociągiem z kierunku Trójmiasta - zniszczył. Efekt jest taki, że teraz zamiast pięknej wieży Bismarcka mamy monstrum, które w połowie jest szklanym biurowcem, albo hotelem pośród miejskiego parku. 

Finał

Jak będzie wykończona dalsza część, a więc podstawa wieży, ściana oporowa, wejście, teren przyległy, a wreszcie wnętrze, to dopiero czas pokaże, gdyż roboty jeszcze trwają. Trudno oceniać jak to wszystko będzie wyglądało jak się zakończy, no ale ten szklany biurowiec przecież nie zniknie. Wygląda to co najmniej kuriozalnie, gdy spomiędzy drzew i co tu dużo mówić, leśnych okoliczności przyrody, wyłania się obraz szklanej ściany, jakby wielkich luster. 
Metamorfoza zabytku - wieża Bismarck'a w Lęborku Metamorfoza zabytku - wieża Bismarck'a w Lęborku

15 komentarzy:

  1. No nie wygląda to fajnie i jakoś tak kiczowato

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście wygląda to dość nieestetycznie. Aż na usta ciśnie się zdanie "Jaki debil to tak zaprojektował?".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi ciśnie się na usta coś innego... ale to dopiero byłoby nieestetyczne

      Usuń
  3. Okropne! Kto na to pozwolił!

    OdpowiedzUsuń
  4. jak gdzieś tam kiedyś będę to zahaczę zobaczyć to cudo :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może do tego czasu skończą budowę i będzie można wejść do środka. Jest szansa na ładny widok z góry.

      Usuń
  5. Bardzo dobrze dobrane szkło, bardzo jasne, zlewa się z niebem. Najbardziej gryzie miejsce jak przypuszczam ściany oddzielenia p.poż. gdzie szklana elewacja nie wywija się na płaszczyznę i "nie wgryza się" w dach istniejącej struktury. Pomysł na architekturę kontrastów stare vs. nowe uważam za bardzo fajny. Lepszy niż udawanie i rozbudowę na siłę w stylu jakim pierwotnie została zaprojektowana wieża ciśnień, a było by to "delikatne oszustwo". Zreszta czy wszystko i zawsze powinno być zgodne z konserwaatorskimi wytycznymi? Rozbudowa bedzie znakiem czasu dla potomnych. Jedni powiedzą, że w dobrym kierunku, inni że w złym i o to chodzi również w architekturze, by czasem zaszokować odbiorce i zmusić do refleksji, dialogu, przemyśleń czy to było słuszne, dlaczego zrobiono tak a nie inaczej itp. Budynku i dokldanej funkcji nie znam ale na pierwszy rzut oka uważam, że zabrakło minimalnie lub połowicznie budżetu na dopieszczenie detalu by osiagnąc jeszcze lepszy poziom "spektakularności" i wszystko było jak należy. Nie pierwszy raz i nie ostatni architekci łączą szkło z zabytkiem. Daję 7/10, bo mogło być bardziej dopracowane. Na duży plus fajna prosta bryła rozbudowy i jasne szkło. Zdjecia zaprezentowane na blogu sa miedzy innymi dowodem na udana realizacje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po pierwsze to właśnie moim skromnym zdaniem rozbudowa tego obiektu taka czy inna jest bardzo na siłę. Wystarczyła restauracja tego co jest i wszyscy byliby zadowoleni.
      Po drugie teraz to szkło wygląda tak, jakby wieża miała szklanego raka - jak ktoś gdzieś na innym forum napisał. Nic do niczego nie pasuje.
      Po trzecie, wybrana forma "nowoczesności" przede wszystkim nie pasuje do otoczenia, którym jest po prostu park miejski, obszar w pełni leśny tak naprawdę, w którym poza drzewami i imitacją Hiltona (bo takie skojarzenia przywołuje to szklane cudo) nie ma nic innego. Co więcej, w całym mieście Lębork nie ma tego typu architektury. To zupełnie inne miasto, z zupełnie innym charakterem. Architekt po prostu nie popisał się ani znajomością historii, ani znajomością architektury właśnie. I to nie tylko budowli jaką zniszczył, ale przede wszystkim miejsca w jakim to wcielono w życie.
      Reasumując, Pana zdanie szanuję, jednak zupełnie się z nim nie zgadzam. To jak najbardziej w pełni nieudana realizacja. Makabra roku się szykuje.

      Usuń
    2. Proszę wybaczyć, ale pisałem ten komentarz w przypływie porannego entuzjazmu.. Po ponownym otworzeniu zdjęć w wysokiej rozdzielczości widać, że jest jeszcze sporo niedoróbek, może efekt finnalny byłby lepszy, gdyby okna zostaly ukryte w równomiernej tafli szkła, a talfafla szkła była "zewnetrzną skórą", trzecią fasada dla budynku, by być całkowicie jednolita powierzchnia. Rownież szklane nawiązanie do wieżyczki mogłoby by byc nieco odważniejsze. Tak jak podpowiadała mi intuicja, za mały budżet.. więc sporo brakuje, do realizacji takich jak Hearst Tower od Normana Fostera, Muzeum Militarne w Dreznie od Libeskinda, szklanej kamienicy Crystal House od MVRDV czy przykładu z naszego rodzimego podwórka Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Choć wieży ciśnień daleko do obiektu kategori muzealnych i cieżko oczekiwać by ta rozbudowa reprezentowała aż taki stopień rozmachu. Lęborka nie znam wcale i nie dane mi było zwiedzić jego jak Pan wspomina charakternej architektury, wierzę na słowo, że taka jest ;) Ale czy w Lęborku wszystkie budynki wybudowały się tylko podczas jednej epoki, w jednym stylu architektonicznym? Oczywiscie że lepiej byłoby odrestaurować sama wieże, zgoda. Tylko kto wyłożyłby na to pieniądze? Rozumiem, że tu zaszedł kompromis - inwestor może rozbudować, ale musi odnowić. Takie czasy bylejakości podyktowane ekonomią. Pozdrawiam, i obniżam realizacji ocenę na 5,5/10.

      Usuń
  6. Ta budowla mówi wszystko o władzach Lęborka... Po prostu miernota.

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie moge w tym momencie znalezc innych, lagodniejszych slow, Jak to... To gowno za wieza powinno zostac usuniete! Zniszczyla zabytek... Jak jabym chcial sobie dach w domu podwyzszys, to pojawily by sie opinie z urzedu miasta, ze do okolicznej architektury nie pasuje, a zu prosze... Ktos zrobil badziew pewnie za gruba Kase, i miasto sie cieszy jak glupie... Szkoda fadac

    OdpowiedzUsuń
  8. Ale kicz, masakra.

    OdpowiedzUsuń